XVI OGÓLNOPOLSKI I POLONIJNY KONKURS LITERACKI im. Leopolda Staffa - uroczyste podsumowanie

Kategoria
Wydarzenia w MCK
Date
21 listopad 2015 13:00
Miejsce
Miejskie Centrum Kultury im. Leopolda Staffa - Juliusza Słowackiego 25
26-110 Skarżysko-Kamienna, Polska
26-110 Skarżysko-Kamienna, Polska
Telefon
E-mail
Strona WWW
Zakończyły się obrady jury tegorocznej 16. edycji Ogólnopolskiego i Polonijnego Konkursu Literackiego im. Leopolda Staffa.
Uroczyste podsumowanie odbędzie się 21 listopada 2015 roku o godz. 13.00 w Miejskim Centrum Kultury w Skarżysku-Kamiennej.
Konkurs został zainicjowany w Skarżysku-Kamiennej, mieście, gdzie przebywał, tworzył i zmarł Leopold Staff, poeta, który nazywał nasze miasto Rekonwalescentopolem. Pierwsza edycja Konkursu /inicjatorką i pomysłodawczynią była Bożena Piasta, nasza rodzima poetka, malarka - zm. w 2013 r./ odbyła się w 1998 roku w Skarżysku-Kamiennej. Obecnie konkurs odbywa się naprzemiennie w trzech miastach: Skarżysko-Kamienna, Starachowice, Ostrowiec Świętokrzyski.
W tegorocznej edycji wzięło udział 225 autorów w czterech kategoriach: poezja, proza, autor regionu świętokrzyskiego, młodzież do lat 18.
W programie podsumowania:
- koncert poezji śpiewanej,
- wypowiedzi jurorów,
- prezentacja nagrodzonych utworów,
- odczytanie protokołu, wręczenie nagród,
- wypowiedzi gości,
Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy wszystkich miłośników polskiej literatury pięknej.
JURORZY tegorocznego konkursu
Jan Zdzisław Brudnicki - eseista, krytyk literacki. Ukończył filologię polską na UW. Debiutował w 1987 r. na łamach czasopisma "Warmia i Mazury" jako krytyk literacki. Redaktor wielu czasopism: "Nowy Wyraz", "Poezja", "Rocznik Literacki", "Scena", "Magazyn Literacki". Posiada kolekcję rękopisów współczesnych poetów polskich. Wydał wiele antologii. Za całokształt dorobku otrzymał w roku 1984 Nagrodę "Pióra", przyznawaną w ramach festiwalu "Czerwonej Róży" przez studentów. Inne nagrody to nagroda "Miesięcznika Literackiego" oraz "Laura Mironaliów". Aktualnie pisze stałe felietony, artykuły, recenzje, wstępy do tomów poezji i prozy, redaguje książki autorskie. Jako uczestnik życia literackiego układa almanachy, prowadzi klub literacki w Dzielnicowym Centrum Promocji Kultury Praga Południe w Warszawie, bierze udział w pracach Państwowej Rady Bibliotecznej i Komisji Kwalifikacyjnej Związku Literatów Polskich.
Karol Maliszewski - poeta, prozaik, krytyk literacki. Mieszka w Nowej Rudzie, na Dolnym Śląsku. W 1990 r. był założycielem Noworudzkiego Klubu Literackiego Ogma. Prowadzi warsztaty poetyckie w Studium Literacko-Artystycznym na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Wydał dziewięć tomików poetyckich, trzy tomy prozy i pięć tomów szkiców krytyczno-literackich. Stale współpracuje z kilkoma pismami literackimi takimi jak Odra, Studio, Opcje, Topos, Twórczość, Fraza, Wersja, Akant, Red. Absolwent filozofii, doktor nauk humanistycznych. Nauczyciel języka polskiego i historii oraz wykładowca współczesnej literatury polskiej w Kolegium Karkonoskim w Jeleniej Górze. Laureat nagród im. Marka Jodłowskiego (1994), im. Barbary Sadowskiej (1997), im. Ryszarda Milczewskiego-Bruno (1999). W maju 2007 r. został nominowany do nagrody literackiej Nike za tom szkiców krytycznych "Rozproszone głosy" (2006). Członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.
Andrzej Zaniewski -polski poeta, prozaik, autor tekstów piosenek. Ukończył historię sztuki na Uniwersytecie Warszawskim w 1964 r. Debiutował wierszami zamieszczanymi w Głosie Wybrzeża, w 1958 r. Współtworzył orientację poetycką Hybrydy. Autor wielu tomów poezji i prozy (znana powieść Szczur) przełożonych na ponad 30 języków. Wydał zbiory wierszy: Przed siebie, Podróż, Twarzą w twarz, Poemat dzisiejszy, Nadzieja przychodzi o zmierzchu. Laureat Nagrody Czerwonej Róży (1966), Nagrody im. W. St. Reymonta (1995) i in. Jako autor piosenek debiutował w latach 60. XX wieku. Piosenki, m.in.: Mój warszawski dzień, Tylko w tangu, Impresja o zamku (wszystkie wspólnie z J. Lewińskim) oraz Bitwa morska, Pamięć i sen. W 2010 został odznaczony Brązowym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".
![]() |
Terminy
- 21 listopad 2015 13:00
Wspierane przez iCagenda