Instalacja na 100-lecie Niepodległości Polski autorstwa Andrzeja Kozłowskiego

Powoli mija listopad – miesiąc rocznicowych uroczystości związanych ze stuleciem Niepodległości Polski. Do wielu wydarzeń organizowanych w Miejskim Centrum Kultury w Skarżysku-Kamiennej włączali się bardzo aktywnie rodzimi artyści. Koniecznie trzeba tu wspomnieć o niezwykłej instalacji wykonanej przez znanego rzeźbiarza Andrzeja Kozłowskiego.

- Eksponowane prace rzeźbiarskie powstały dzięki opowieściom przekazywanym z ust moich rodziców, a głównie mojego ojca, partyzanta Armii Krajowej. Mogiłę zapomnianego żołnierza otaczają wiekowe drzewa symbolizujące dramatyczne przeżycia Polaków podczas zawieruchy wojennej. Przejmującą jest postać kobiety, która trzyma bezwładne ciało swego syna. To "Świętokrzyska Pieta". Rozdarcie duszy i ból tej matki pogłębiają naturalne pęknięcia materiału wzmagające dramaturgię tamtych czasów. To rany, które zdziesiątkowały całe rodziny walczących o wolność i niepodległość. Czerwone maki to symbol przelanej krwi polskiego żołnierza walczącego na frontach świata. Białe i czerwone kwiatki wplecione w symboliczny płotek grobu dają spokój i ukojenie w harmonijnej kompozycji kolorów naszej flagi narodowej. Drzewa połączone są pajęczyną utworzoną z koralików różańca, takich jakie wykonywali więźniowie obozów wojskowych i koncentracyjnych, bądź zesłańcy na Sybir - wykonywali je z potrzeby serca i z nadzieją na wolność. Nad mogiłą siedzi Franio - Partyzant. Gra i śpiewa: "Nie szumcie wierzby nam, z żalu co serce rwie...". W koronie zniszczonego drzewa akompaniują mu kolorowe ptaki, zwiastun nowego życia, radosnego i pięknego, bo niepodległego. Tak jak niepodległy stał się nasz kraj, Polska. Kolejny symbol to Drzewo „Husarz” z orłem na piersi i proporczykami. To symbol chwały i zwycięstwa oręża polskiego. Nad całością łopocze biało-czerwona flaga, symbol naszego narodu. - autor: ANDRZEJ KOZŁOWSKI

Kto nie widział jeszcze instalacji autorstwa Andrzeja Kozłowskiego koniecznie musi ją zobaczyć. A czasu zostało niewiele, bo listopad zbliża się ku końcowi...

20181119 163555

20181119 163658

20181119 163630

Adres

Miejskie Centrum Kultury im. Leopolda Staffa

ul. Słowackiego 25,
26-110 Skarżysko-Kamienna

dyr. mgr Katarzyna Michnowska-Małek

Informacje kontaktowe

Email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Telefon: +48 (41) 25 31 482

Fax: +48 (41) 25 31 482 wew. 140

Portale społecznościowe